بورت آزمایشگاهی چیست و چه انواعی دارد؟ | تک پیرکس

بورت آزمایشگاهی چیست و چه انواعی دارد؟

بورت آزمایشگاهی استوانه ای شکل است و جنس شیشه ای دارد. و از آن بیشتر در آزمایشگاه های شیمی جهت برداشتن مقدار معینی از محلول و افزودن آن به صورت قطره قطره به ماده یا محلولی دیگر بکار می رود.

خرید بورت آزمایشگاهی

انواع بورت آزمایشگاهی

بورت ها به دو دسته کلی زیر تقسیم می شوند :

  • بورت حجمی

این نوع دارای جنس شیشه ای یا پلاستیکی است و برای اندازه گیری حجم مشخصی از مایع و انتقال آن به ظرف دیگر صورت می گیرد.

  • بورت پیستونی یا دیجیتال

این نوع دارای پیستون و سوراخ است و شامل دو نوع دستی و اتوماتیک هستند. نوع اتوماتیک آن از جنس شیشه یا پلاستیک ساخته می شود و دارای یک مخزن پر کننده و دوراه خروجی است.

بیشتر بدانید :خرید انواع شیشه آلات آزمایشگاهی

بورت حجمی

 

جنس

یک لوله ی شیشه ای یا پلاستیکی مدرج است. و معمولا از جنس بورو سیلیکات یا پیرکس ساخته می شوند. هم چنین دارای یک متوقف کننده در نوک و یک شیر برای کنترل جریان محلولات شیمیایی است که جنس این دو قطعه از شیشه یا پلاستیک (PTFE) می باشد.

لوازم جانبی بورت آزمایشگاهی

  • پوآر

این وسیله با فشار به محلول باعث انتقال محلول به قسمت ستون می شود.

  • مخزن

این قسمت ها که از جنس پلی اتیلن ساخته می شوند، به دلیل اتصال به استوانه مدرج باعث انتقال محلول از مخزن به استوانه می شود.

  • گیره

این قسمت دارای دو فک است که فاصله ی بین این دو فک یک توسط پیچ کنترل می شود. در واقع این وسیله برای نگهداری بصورت عمودی کاربرد دارد.

نحوه ی کار

استفاده از این وسیله تقریبا ساده است. این وسیله به دلیل داشتن نوک تیز نمی تواند روی میز قرار داده شود و برای نگهداری آن باید از یک گیره استفاده شود. مراحل کار آن به این صورت است که ابتدا باید بورت را به گیره وصل کنید سپس آن را پر کنید و بعد به آرامی شیر آن را باز کنید.

نحوه ی شست و شو

قبل از استفاده از این وسیله باید کاملا شسته شود و محلول قبلی از آن خارج شود. البته برای شستشو آن یک وسیله به نام بورت شور وجود دارد که دارای سه قسمت : بورت شور، سبد و جار شستشو است.

سبد شستشو

این قسمت به دلیل ثابت نگهداشتن، شستشو را راحت می کند و هم چنین از شکستن و آسیب های احتمالی جلوگیری می کند.

جار شستشو

این قسمت دارای جنس پروپیلن است، به دلیل داشتن سطح گسترده و مقاومات بالا در برابر واکنش دهی و خوردگی با دیگر محلولات می تواند برای شستشوی تجهیزات آزمایشگاهی مناسب باشد.

بیشتر بدانید :خرید قیف آزمایشگاهی

خرید و قیمت

بورت ها دارای انواع و حجم های مختلفی هستند اما بطور کلی دارای دو رنگ سفید و قهوه ایی هستند. با توجه به نوع و حوزه کاری مورد نظر خود می توانید وسیله مورد نیاز خود را خریداری کنید. برای خریداری این ابزار و دیگر تجهیزات آزمایشگاهی می توانید از فروشگاه آنلاین تک پیرکس دیدن فرمایید.

تماس با تک پیرکس

  • شماره تماس : 09123628294
  • شماره تماس : 02636333663
  • آدرس: کرج، جاده ماهدشت، بعد از محمدشهر، شهرک جعفرآباد، خیابان شهید ناطقی، کوچه بهشتی پلاک ۷۰

پاسخ به متداول ترین سوال ها

انواع بورت های آزمایشگاهی به چند دسته تقسیم می شوند؟

بورت دیجیتال (این نوع دارای پیستون و سوراخ است و شامل دو نوع دستی و اتوماتیک است) و بورت حجمی (این نوع برای اندازه گیری حجم مشخصی از مایع و انتقال آن به ظرف دیگر صورت می گیرد).

جنس انواع بورت؟

یک لوله ی شیشه ای یا پلاستیکی مدرج است. و معمولا از جنس بورو سیلیکات یا پیرکس ساخته می شوند.

نحوه ی شست و شو بورت آزمایشگاهی؟

قبل از استفاده از این وسیله باید کاملا شسته شود و محلول قبلی از آن خارج شود. ضمننا توجه کنید برای شست و شو آن وسیله ای به نام بورت شور وجود دارد که دارای سه قسمت : بورت شور، سبد و جار شستشو است.

پا نوشت : انواع بورت آزمایشگاهی , خرید بورت ازمایشگاهی , نحوه ی کارکرد بورت آزمایشگاهی

5/5 - (2 امتیاز)
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده − شش =

تماس با ما