قیف آزمایشگاهی و کاربرد های آن | انواع قیف های آزمایشگاهی | تک پیرکس

قیف آزمایشگاهی و کاربرد های آن | انواع قیف های آزمایشگاهی

قیف آزمایشگاهی جزو پرکاربرد ترین ظروف آزمایشگاهی است که جهت انتقال مواد در آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد. با اینکه این وسیله بسیار ساده به نظر می رسد، ولی دارای انواع مختلفی است که در ادامه کاربرد ها و انواع آن را برایتان توضیح می دهیم. همراه ما باشید.

قیف آزمایشگاهی

قیف آزمایشگاهی، ابزاری است که برای انتقال مواد مایع و جامد مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در مواردی که می خواهیم موادی را تصفیه نماییم، می توانیم به وسیله قیف آزمایشگاهی این کار را انجام دهیم. شکل ظاهری قیف ها به صورت استوانه ای دهانه گشاد است که در انتهای آن به یک لوله ی باریک تبدیل می شود. قیف های آزمایشگاهی دارای قطر ۵ سانت و ۸ سانتی متر و ۱۰ سانتی متری تولید می شوند.

انواع قیف های آزمایشگاهی

قیف های دارای انواع مختلفی از جمله قیف بوخنر، قیف شیشه ای و قیف پلاستیکی، قیف دکانتور و … هستند. در ادامه توضیحات مختصری در باره انواع قیف ها ارائه می کنیم.

قیف بوخنر

قیف بوخنر مشابه قیف های دیگر است. با این تفاوت که قسمت بالایی آن به شکل استوانه ای ساخته می شود و همچنین در قسمت بالایی خود دارای سوراخ هستند. این مدل قیف معمولا از جس چینی و گاهی پلاستیک و شیشه ای ساخته می شوند و برای خالص سازی و جدا سازی مواد  استفاده می شود.

قیف دکانتور

قیف دکانتور برای جدا سازی مایعاتی که دارای چگالی های مختلف هستند کابرد دارد. این وسیله شیشه ای است و دارای یک شیر در پایین و یک درپوش در قسمت بالایی می باشد که می توان با باز کردن  شیر تا مرز مشترک دو مایع و سپس بستن آن، مواد را از هم جدا نمود.

قیف دکانتور

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قیف دکانتور می توانید مقاله زیر را مطالعه نمایید.

قیف دکانتور چیست و روش کار با آن چگونه است؟ 


قیف  شیشه ای

پر کاربرد ترین قیفی که در آزمایشگاه مورد استفاده قرار می گیرد، نوع شیشه ای است. این نوع قیف برای انتقال مواد کاربرد دارند و همچنین می توان از فیلتر جدا کننده درون آن ها استفاده کرد. این مدل در برابر واکنش های شیمیایی(خوردگی) و حرارت مقاوم هستند.

قیف پلاستیکی

جنس قیف های پلاستیکی پلی پروپیلن و … هستند. مزیت این مدل نسبت به مدل شیشه ای، مقاومت در برابر شکستن است که باید در نظر داشت از این مدل قیف ها نباید برای انتقال موادی که با مواد پلاستیکی واکنش نشاون می دهند استفاده نمود.

کاربرد قیف آزمایشگاهی

  • انتقال و جا به جایی مواد مایع یا جامد در ظروف مختلف
  • جدا سازی رسوبات و صاف کردن مخلوط ها از یک مایع
  • جدا نمودن دو مایع، با چگالی های مختلف

پانوشت: قیف دکانتور , قیمت قیف آزمایشگاهی , انواع قیف

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده − سه =